فارسی / English

تحقق شعار جهش توليد در شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر

تحقق شعار جهش توليد در شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر

تحقق شعار جهش توليد در شرکت توسعه آهن و فولاد گلگهر

شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر يک مجموعه صنعتي بزرگ در کشور است. اين شرکت جايگاه ويژه‌اي در فولاد کشور پيدا کرده و در حوزه‌ي صنعتي پيشگام بوده است. در حال حاضر با توليد سالانه بيش از سه ميليون تن توليد آهن اسفنجي بزرگترين عرضه‌کننده اين محصول در کشور به شمار مي‌رود. آهن اسفنجي جزو محصولات و مواد اوليه‌ي اصلي زنجيره فولاد است و خوراک کارخانه‌هاي فولادسازي را تامين مي‌کند.

شرکت توسعه آهن فولاد گل‌گهر در سالي که از سوي مقام معظم رهبري به نام «سال جهش توليد» نام‌گذاري شده است و در شرايط شيوع بيماري کرونا نه تنها توليد خود را متوقف نکرد، بلکه عزم خود را براي ثبت رکورد‌هاي جديدي در توليد جزم کرد و توانست با رعايت دستورالعمل‌هاي بهداشتي و با تلاش خستگي‌ناپذير کليه کارکنان اين شرکت، رکوردهاي ارزشمندي را در زمينه توليد محصولات خود ثبت کند و برگ زرين ديگري بر افتخارات توسعه آهن و فولاد گل‌گهر بيفزايد.

در زمينه پيشرويي شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر در توليد محصولات، مهندس مهدي عتيقي، معاونت بهره‌برداري اين شرکت به سئوالات پاسارگاد پاسخ داد.

* در سالي که مقام معظم رهبري به نام جهش توليد نامگذاري کردند، چه ايدهاي براي تحول در شيوه توليد شرکت در نظر گرفتيد و شعار امسال را در برنامه توليد چگونه تعريف کرديد؟

همزمان با نامگذاري سال 99 به نام سال جهش توليد، دستيابي به توليد بالاتر و پايدارتر از طريق تدوين برنامه کلان توليد و پايش مداوم آن، بهبود عملکرد سيستم‌ها، بهبود سيستم‌هاي نگهداري و تعميرات، افزايش زمان‌هاي توليد محصول و نيز بهبود کميت و کيفيت توليد محصول، رقم خورده است.

* با توجه به شعار جهش توليد آيا ميزان توليد شرکت توسعه آهن و فولاد گلگهر نسبت به سال قبل بيشتر شده است؟

در هشت ماهه منتهي به آبان ماه سال 99، رشد هشت درصدي توليد آهن اسفنجي نسبت به مدت مشابه در سال 98 محقق گرديده است.

* آيا سال جهش توليد باعث شد اين شرکت درآمد بيشتري داشته باشد؟ در صورت افزايش توليد کارآفريني هم داشتيد و يا با همان پرسنل قبل کار را ادامه داديد؟

در سال 99 از طريق جذب تعدادي نيروي نخبه بومي از بهترين دانشگاه‌هاي ايران، گام بلندي در جهت توانمندسازي قوه فکري شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر همزمان با افزايش سودآوري قابل توجه، برداشته شده است.

* در شرايط شيوع بيماري کرونا اين شرکت چگونه به تعهدات خود در قبال ايمني کاري و رعايت نکات بهداشتي براي کليه پرسنل عمل کرده است؟

از آنجا که در ايام تسري ويروس منحوس کرونا در سطح جهان، مهمترين اولويت شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر، حفظ سلامت کامل کارکنان لحاظ گرديده است، از طريق اقداماتي نظير پخش جعبه‌هاي بهداشتي، پايش مداوم سلامت پرسنل، ضد عفوني نمودن مدون مکان‌ها، تغيير ساعت کاري پرسنل، الزام به حضور 50 درصدي پرسنل و …، شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر علاوه بر تطابق کامل با پروتکل‌هاي سازمان جهاني بهداشت و وزارت بهداشت، همواره به عنوان شرکتي پيشرو و الگو در سطح منطقه گل‌گهر عمل نموده است.

* در شرايط تحريم آيا با کمبود مواد اوليه و نيز تجهيزاتي که بايد از خارج کشور وارد ميشد، روبرو شديد؟

متاسفانه شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر نيز مانند بسياري از شرکت‌ها و سازمان‌ها، در اثر اعمال تحريم‌هاي ظالمانه متضرر شده است ولي با توجه به دانش تخصصي شرکت‌هاي داخلي و بومي‌سازي قطعات توانسته‌ايم از سد تحريم‌ها بگذريم و تا حد زيادي اين مشکل را مرتفع نماييم.

* براي جبران نيازهاي شرکت در زمينههايي که به خارج وابسته است، چه تمهيداتي انديشيديد؟

اعتماد به توليد‌کنندگان داخلي، حمايت همه‌جانبه از شرکت‌هاي دانش‌بنيان، بومي‌سازي توليد، جذب نيروهاي متخصص و اقدام به مهندسي معکوس قطعات و تجهيزات، اقدامات مقابله‌اي در برابر تحريم‌هاي ظالمانه بين‌المللي بوده است.

* اگر تحريمها ادامه داشته باشد، چه تصميمي براي آينده شرکت داريد؟

ساخت کليه تجهيزات مورد نياز شرکت از طريق همکاري با توليد‌کنندگان داخلي و بومي‌سازي توليد محصولات مورد نياز از طريق طراحي‌هاي مفهومي يا مهندسي معکوس، تنها راه مقابله ميان‌مدت و بلند‌مدت با شرايط کنوني است.

* براي جبران خسارت ناشي از تحريمها چه راهکاري داريد؟ و آيا صادرات شرکت تحت تاثير تحريمها افت کرده است؟

با توجه به اينکه شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر بزرگترين عرضه‌کننده آهن اسفنجي در سطح کشور محسوب مي‌شود، از طريق ارتقاي کيفي و کمي محصول توليدي، موجب بهبود آماده بکاري شرکت‌هاي توليد‌کننده فولاد شده و در نتيجه نقش پررنگي در تکميل زنجيره فولاد کشور ايفا نموده است.

 

 

مهندس مهدي عتيقي، معاونت بهره‌برداري شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر ضمن تبريک ثبت رکوردهاي توليد به خانواده بزرگ شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر، گفت: ثبت رکوردهاي توليد با حمايت‌هاي بي‌نظير مديرعامل ساعي و دلسوز شرکت جناب مهندس محمد محياپور و اعضاي محترم هيئت مديره و کليه همکاران شرکت توسعه آهن و فولاد به ثبت رسيده است و لازم مي‌دانم از همه‌ي اين عزيزان تقدير و تشکر کنم.