فارسی / English

چشم انداز كوتاه مدت فولاد جهان

چشم انداز كوتاه مدت فولاد جهان

چشم انداز کوتاه مدت فولاد جهان

 ۱۵ اکتبر ۲۰۲۰ بروکسل / بلژیک

انجمن جهانی فولاد (Worldsteel)  آپدیتی از چشم انداز کوتاه مدت (SRO)[1] خود را برای پایان ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ منتشر کرد. این آپدیت چشم انداز خوش بینانه تری نسبت به آپدیت قبلی که در ژوئن منتشر شد نشان می دهد. با این وجود که این آپدیت هنوز کاهش تقاضا برای سال ۲۰۲۰ را نشان داده ، این کاهش نسبت به انتظارات قبلی کمتر بوده است.

انجمن جهانی فولاد پیش بینی می کند که تقاضای فولاد 2،4- % تغییر کرده و به دلیل همه گیری COVID-19 به 1725 میلیون تن کاهش یابد. انتظار می رود در سال ۲۰۲۱ تقاضا برای فولاد به 1795 میلیون تن برسد که نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش 4.1 درصدی را تجربه می کند. یک ‌بهبود قوی در چین باعث کاهش تقاضای جهانی فولاد در سال جاری خواهد شد. بهبود تقاضای فولاد به دلیل تعطیلی های ناشی از ویروس کرونا در بقیه جهان نسبت به آنچه پیش بینی می شد قویتر بوده است، اما با این وجود گزارش ها در سال ۲۰۲۰ ، انقباض و کاهش عمیقی را هم از اقتصادهای توسعه یافته و هم از کشورهای در حال توسعه نشان می دهد، همنیطور یک بهبود نسبی در سال ۲۰۲۱ انتظار می رود.

پیش بینی می شود که با وجود افزایش سرایت بیماری در حال حاضر در بسیاری از مناطق جهان ، تعطیلی های سراسری در کشور ها تکرار نخواهد شد. در عوض ، اقدامات انتخابی و هدفمند می توانند این موج دوم را مهار کنند.

آقای ال رمیتی [2]رئیس کمیته ی اقتصادی انجمن جهانی فولاد، درباره ی این چشم انداز گفت:

« صنعت جهانی فولاد در آوریل کمترین تقاضای امسال را پشت سر گذاشت و از اواسط ماه مه در حال بهبود است. با این حال ، بهبودی در کشورهای مختلف بسته به موفقیت آنها در مهار ویروس، ساختار صنعت ملی و در نهایت اقدامات پشتیبانی اقتصادی به یک اندازه نیست. کشور چین یک تاب آوری شگفت‌آور را از خود نشان داده است که به پیش بینی رشد جهانی برای کل سال ۲۰۲۰ کمک می کند. در بقیه جهان، تقاضای شدید فولاد را چه در اقتصادهای توسعه یافته و چه در حال توسعه شاهد خواهیم بود. این بحران به ویژه برای اقتصادهای در حال توسعه چالش برانگیز است زیرا آنها همچنان با ویروس کنترل نشده ، قیمت پایین محصولات و سقوط صادرات و گردشگری دست و پنجه نرم می کنند. این همه گیری و پاندمیک باعث افزایش تغییرات بسیار سریع و گسترده در جهان شده  که به آرامی صنایع ما و مشتریان ما را دگرگون کرده و منجر به خسارت و ضرباتی ماندگارتر از پیامدهای تقاضای کوتاه مدت می شود.»

 

پیش زمینه ای از این پیش بینی

از زمان بازگشایی اکثر اقتصادها در اواسط ماه مه ، تقاضای متوقف شده شروع به فعالیت شدید اقتصادی کرده و حاکی از بهبود V شکل است. با این حال ، تا به امروز ، این بهبود ها برای جبران افت در هنگام تعطیلی های کرونایی کافی نبوده است. بسیاری از بخشهای فولادی پایین تر از سطح خود قبل از پیدایش ویروس کرونا باقی مانده اند.

بهبودی اقتصاد به دلایلی نظیر: گسترش موج دوم عفونت ها ، ادامه یافتن اقدامات فاصله گذاری اجتماعی ، افزایش بیکاری و اعتماد به نفس ضعیف به دلیل افزایش نگرانی در مورد زمان بهبود تقاضا، هنوز بسیار شکننده و ضعیف باقی مانده است.

از دیدگاه مثبت ؛ با توجه به درسهایی که از موج اول گرفته شده ، سیستمهای بهداشتی در حال حاضر برای مقابله با بیماری همه گیر شکل بهتری دارند. دنیا به دنبال برقرار کردن توازن بین ویروس و حفظ قدرت اقتصادی به طور گسترده است. علاوه بر این ها در نیمکره ی شمالی زمین عدم اطمینان و قطعیت از میزان پیشرفت COVID-19 در طی فصل آتی آنفلوآنزا وجود دارد که ممکن است تأثیر جدی بر چشم انداز سال ۲۰۲۱ داشته باشد. ریسک به سمت نزولی متمایل است و با وجود این که بهبود W شکل را نمی توان منتفی دانست ، بهبودی کامل در سال ۲۰۲۱ بعید است.

 

 

۱. چین (China)

بهبود جدی چین از اواخر فوریه ، که با یک سرعت ثابت ادامه دارد ، حاکی از رشد مثبت تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۰ علیرغم انقباض 6.8- درصدی در سه ماهه اول است.

طی ماه های ژانویه تا آگوست ، سرمایه گذاری در املاک و مستغلات در مقایسه با سال گذشته 4.6٪ افزایش داشت و سرمایه گذاری در زیرساخت ها به سطح سال گذشته رسید. در ماه اوت ، بخش های ماشین آلات مکانیکی و خودرو به ترتیب 10.9٪ و 7.6٪ رشد [3]y-o-y را نشان دادند. در نتیجه تولید بخش ماشین آلات مکانیکی طی ژانویه تا آگوست از سال ۲۰۱۹ (+ 1.2٪) پیشی گرفت ، در حالی که تولید خودرو هنوز 9٪ کمتر از سطح ۲۰19 است. با فروش خرده فروشی در ماه آگوست ، اقتصاد چین به سرعت به حالت عادی کامل نزدیک می شود.

انتتظار می رود تقاضای فولاد چین در سال ۲۰۲۰ با کمک محرک های زیرساختی دولت و بازار قوی املاک 8 درصد افزایش یابد. در سال ۲۰۲۱ ، انتظار می رود تقاضای فولاد در نتیجه دو نیروی زیر ثابت بماند. نخست، پروژه های زیربنایی و مسکن آغاز شده در سال ۲۰۲۰ به تقاضای فولاد در سال ۲۰۲۱ ادامه می دهند. از سوی دیگر اگر اقتصاد بازیابی کامل را نشان دهد ، دولت احتمالاً سیاست محرک خود را برای آرام کردن بخش ساخت و ساز معکوس خواهد کرد. با توجه به چشم انداز ضعیف اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱ ، بازگشت بخش تولید محدود خواهد بود.

۲. اقتصاد های پیشرفته

تولید در کشورهای توسعه یافته که تازه از کندی شروع به بهبودی در اواخر سال ۲۰۱۹ کرده بود ، با همه گیر شدن ویروس مجدداً عقب رانده شد. حتی پس از بازگشایی اقتصادی که شکاف ها را با سطح قبل از همه گیری کاهش داد ، با یک برگشت قوی بازهم انقباض دو رقمی در کل سال اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.

در ایالات متحده ، با کمک اقدامات قابل توجه دولت، بهبودی بسیار خوبی پس از تعطیلی ها رخ داد. رکود تولید کوتاهتر و کمتر از حد انتظار بود. با این حال ، ایالات متحده هنوز در تلاش است تا ویروس را کنترل کند و ممکن است حرکت بهبودی در ماه های آینده کاهش یابد. چشم انداز سال ۲۰۲۱ در رابطه با چشم انداز ساخت و ساز و تولید خودکار ، کمتر خوشبینانه است.

در اروپا ، تأثیرات منفی اقتصادی COVID-19 با طرح های قوی تأمین اجتماعی و محرک های مالی، کاهش یافت. بهبود پس از تعطیلی ها در اتحادیه اروپا قوی تر از حد انتظار است ، اما انقباض شدید عمده صنایعی که از فولاد استفاده می کنند ، به ویژه صنعت خودرو ، به یک انقباض دو رقمی در سال ۲۰۲۰ کمک می کند. که این انقباض به ویژه در ایتالیا و اسپانیا آشکار شد.

در ژاپن و کره جنوبی ، علی رغم مدیریت نسبتاً موفق ویروس با اقدامات مهار کمتر ، تقاضا برای فولاد در سال ۲۰۲۰ به دلایلی نظیر کاهش صادرات و ضعف اعتماد ، انقباض قابل توجهی خواهد داشت. و همینطور با بهبود محدود در سال آینده روبرو خواهد شد.

پیش بینی می شود تقاضای کلی فولاد در اقتصادهای پیشرفته در سال ۲۰۲۰ به اندازه 14.9 درصد کاهش یابد و در سال ۲۰۲۱ به اندازه‌ی 7.7 درصد افزایش یابد.

می توان گفت همه گیری COVID-19 تأثیر کمتری در تقاضای فولاد در کشورهای توسعه یافته خواهد داشت؛ با توجه به این که در ابتدای همه گیری ، تقاضای فولاد هنوز به طور کامل از بحران 2009-۲۰۰۸ بهبود نیافته بود.

 

۳. اقتصادهای در حال توسعه به استثنای چین

به طور کلی اقتصادهای در حال ظهور برای جذب شوک همه گیری COVID-19 از تجهیزات کمتری برخوردار بوده و این تأثیر بسته به ساختار اقتصادی و شدت اقدامات مهار لازم ، متغییر بوده است. این تأثیرات شامل کاهش سریع تقاضای داخلی ، سقوط صادرات و قیمت محصولات و سقوط آزاد گردشگری است که بهبود فوری در آن دیده نمی شود. افت دو رقمی تقاضای فولاد در سال ۲۰۲۰ برای اقتصادهای بزرگ در حال ظهور انتظار می رود.

هند و برزیل بیشتر از عدم موفقیت در کنترل موثر ویروس رنج برده اند. انتظار می رود هند ، که درآن یکی از شدیدترین تعطیلی های حاصل از همه گیری در جهان اجرا شده است ، عمیق ترین کاهش تقاضای فولاد در دهه های گذشته را شاهد باشد.

با این حال ، بهبودی نسبتاً سریع باید به وسیله ی پشتیبانی از مصرف محلی و سرمایه گذاری دولت در زیرساخت ها در سال ۲۰۲۱ انجام شود. در آمریکای لاتین به دلیل مشکلات ساختاری و مدیریت ضعیف بحران ، تأثیر در سراسر قاره زیاد بوده است. وقفه افتادن در اصلاحات و وخیم تر شدن ثبات اجتماعی منطقه حاکی از بهبودی کند در سال ۲۰۲۱ است.

در ASEAN[4] در حالی که برخی از کشورها وضعیت خوبی داشتند و به تعطیلی شدید کمتری نیاز داشتند ، مالزی و فیلیپین به شدت تحت تأثیر قرار گرفتند. ویتنام به دلیل مهار موفقیت آمیز ویروس شاهد رشد مثبت تقاضای فولاد خواهد بود.

منطقه [5]MENA نیز به شدت تحت تأثیر شوک دوگانه همه گیری و افت قیمت نفت قرار گرفت.

در سال ۲۰۲۱ انتظار می رود بهبود تقاضای فولاد در اقتصادهای در حال توسعه کامل نباشد اما سریعتر از اقتصادهای توسعه یافته ایست که بهبودشان ناشی از سرمایه گذاری در زیرساخت ها است.

انتظار می رود تقاضای فولاد در اقتصادهای در حال ظهور به استثنای چین، در سال ۲۰۲۰ به مقدار 12.3 درصد کاهش یابد و در سال ۲۰۲۱ به اندازه ی 10.6 درصد بهبود یابد.

 

بخش های استفاده کننده‌ی فولاد

به طور کلی، بخش های استفاده کننده‌ی فولاد کمتر از تعطیلی ها رنج می برند و در حال بهبود سریع تر از بخش خدمات گردشگری، هواپیمایی و سرگرمی هستند. تاثیر ماندگاری که ورشکستگی بنگاه های کوچک و متوسط روی زنجیره‌ی تامین بخش های استفاده کننده‌ی فولاد گذاشته اند مانع جهش سریع و قدرتمند حوزه تولید خواهد شد.

 

۱. ساخت و ساز

بخش ساخت و ساز در برابر شوک COVID-19 مقاوم تر بود زیرا بسیاری از دولت ها بر اجرای پروژه های عمومی متمرکز شدند. به دنبال کمتر شدن تعطیلی ها این امر در اقتصادهای پیشرفته ادامه یافت که بیشتر ناشی از سرمایه گذاری در زیرساخت ها ، تقاضای متوقف شده ، نرخ پایین وام مسکن و دسترسی آسان تر به اعتبار بوده است.

بخش ساخت و ساز در بسیاری از اقتصادهای نوظهور در سال ۲۰۲۰ شاهد انقباض دو رقمی بود، به ویژه ترکیه، مکزیک و برزیل؛ زیرا این اقتصاد ها وارد رکود عمیق شده و با مشکلات مالی روبرو هستند. از سوی دیگر، در چین، بخش ساخت و ساز به لطف اقدامات محرک دولت به شدت جهش خواهد یافت.

بهبود در سال ۲۰۲۱ کند خواهد بود. با نگاهی به جلو ، انتظار می رود زیرساخت ها رشد ساخت و سازها را در سالهای آینده ، به ویژه در اقتصادهای در حال توسعه ، ایجاد کنند. مشکلات مالی ناشی از بدتر شدن ترازنامه دولت ممکن است منجر به تجدید نظر در برنامه های سرمایه گذاری شود. چشم انداز کمرنگ نفت همچنین سرمایه گذاری های بخش انرژی را به ویژه در ایالات متحده و MENA کنترل می کند. برنامه های بازیابی سبز[6] می تواند سرمایه گذاری زیربنایی را در کشورهای توسعه یافته تقویت کند.

در افق بلند مدت ، تغییرات ساختاری در بخش ساخت و ساز اتفاق می افتد ، که نشان دهنده تغییر الگوی تقاضا برای فضای اداری و مسکونی و تغییرات عمده ای در طراحی و ساخت و سازهای شهری است.

 

۲. خودرو

بخش خودرو از همه گیری ویروس عواقب چشمگیری را متحمل شد. در ماه آوریل ، تولید خودرو در بسیاری از کشورها بین 70 تا 90 درصد کاهش یافت. در حالی که مسائل مربوط به عرضه تقریباً به سرعت از بین رفت ، بهبودی پس از تعطیلی ها با بازگشت کند تقاضا محدود شده است. تولید جهانی خودرو در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ با 34 درصد (y-o-y) کاهش روبرو شده است. با این حال در چین ، تقاضای داخلی قوی به بهبود سریعتر کمک کرده است. اما به طور کلی از ژانویه تا آگوست ۲۰۲۰ تولید خودرویی چین هنوز 9٪ کمتر از معادل ۲۰۱۹ است. در بقیه دنیا اوضاع بسیار بدتر است. از ژانویه تا آگوست ، تولید خودرو در آلمان و ایالات متحده بیش از 30 درصد (y-o-y) کاهش یافت. برای مدت مشابه ، تولید خودروی سواری هند که در هنگام تعطیلی ها کاملاً متوقف شد ، 46.1 درصد کمتر از سال گذشته ثبت شد. در همین زمان، این صنعت با تغییر ساختار مجدد زنجیره های تأمین برای افزایش انعطاف پذیری ، تغییر در الگوهای حمل و نقل شهری همراه با انتقال مداوم وسایل حمل و نقل به خودروهای الکتریکی [7]EV ، در حال انجام تجدید ساختار اساسی است.

 

۳. ماشین آلات

این بخش به شدت با اختلال در زنجیره های تأمین و کاهش سفارشات در حین تعطیلی ها مواجه شد. چین منجر به انقباض بخش ماشین آلات در سه ماهه اول ۲۰۲۰ شد ، که اتحادیه اروپا ، ایالات متحده و ژاپن در سه ماهه دوم با آن مواجه شدند. از ماه مه ، سرعت کاهش تولید ماشین آلات آهسته تر شده ، اما این صنعت هنوز در اکثر کشورها در حال انقباض است. سودکم و اعتماد پایین باعث تاخیر یا لغو پروژه های سرمایه گذاری، لغو یا تاخیر در عملیات بهبود بخشیدن در بخش هایی که با رکود اولیه مواجه بوده اند، شده است. به استثنای چین که میزان تولید در ماه های ژانویه تا آگوست سال ۲۰۲۰ از حد ۲۰۱۹ فراتر رفته است. چشم انداز ضعیف بهبود سرمایه گذاری، بهبود بخش ماشین آلات در میان مدت را محدود می کند.

 

 

 

یادداشت ها:

          انجمن جهانی فولاد (Worldsteel) یکی از بزرگترین و پویاترین انجمن های صنعت در جهان است که هر کشور بزرگ تولید کننده فولاد عضو آن است. Worldsteel نمایندگی تولیدکنندگان فولاد ، انجمن های ملی و منطقه ای صنعت فولاد و موسسات تحقیقات فولاد است. اعضا حدود 85٪ از تولید جهانی فولاد را تشکیل می دهند.

          SRO شامل ارائه ها ، برآوردها و سایر اطلاعات آینده نگرانه است. در حالی که این اظهارات آینده نگرانه قضاوت فعلی ما درباره آینده را نشان می دهد ، اما در معرض خطرات و عدم قطعیت هایی است که می تواند نتایج واقعی را با یکدیگر متفاوت کند. به خوانندگان هشدار داده می شود كه به این اظهارنظرهای آینده نگر ، كه نظرات Worldsteel را فقط از تاریخ انتشار این نسخه منعكس می كنند ، اعتماد بیش از حد نداشته باشند.

جدول ۱- پیش بینی های تقاضای فولاد در جهان

منبع: انجمن جهانی فولاد (Worldsteel)