فارسی / English

مصطفی روستا مدیر منابع انسانی شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر

مصطفی روستا مدیر منابع انسانی شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر

آموزش، یکی از مهم‌ترین وظایف مدیریت منابع انسانی است. همچنین آموزش موثر و مستمر پرسنل، یکی از عوامل مهم حفظ نیروی انسانی در سازمان به شمار می‌آید و زمانی افراد به سازمان متعهد و وابسته می‌شوند که شاهد سرمایه‌گذاری در مبحث آموزش جهت رشد و توسعه منابع انسانی باشیم.

اعتقاد ما در شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر، تنها توسعه آهن و فولاد نیست. شعار ما در وهله اول، توسعه انسانیت به مفهوم وسعت بخشیدن در دانش، مهارت و نگرش است که همان مفهوم شایستگی را در بر می‌گیرد. بنابراین با اخذ استاندارد آموزش ISO10015:2019، تدوین شایستگی‌های مشاغل سازمان و همکاران محترم شرکت صورت گرفته است و برنامه آموزشی بر مبنای موارد مذکور برنامه‌ریزی می‌شود. با توجه به اینکه وضعیت شرکت در مقوله آموزش، در مسیر مناسبی قرار گرفته است اما همچنان برای رسیدن به اهداف راهی طولانی در پیش داریم.

وی با اشاره به بهره‌وری نیروی انسانی در شرکت، عنوان کرد: در حال حاضر، برنامه‌های متنوعی در خصوص توسعه منابع انسانی اجرا شده است که ازجمله آن‌ها می‌توان به دوره‌های ایمنی و ابتدای فرایند استخدام، دوره‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت، تورهای آموزشی تفریحی فصلی، آموزش زبان انگلیسی، خدمات کلینیک مدیران نظیر کوچینگ و مانیتورینگ، مدرسه تکمیلی مدیریت، مدرسه اشتغال و استفاده از آموزش اساتید داخلی اشاره کرد.

به طور حتم، دانش نظری که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود، پایه اصلی علم و دانش پرسنل است و آموزش‌های کاربردی و حین کار مکمل آن به شمار می‌رود. با توجه به عمومی بودن معلومات دانشگاهی در زمان تحصیل، پایه‌های دانش شکل خواهد گرفت و در زمان کار، به صورت تخصصی می‌توان با کمک اساتید خبره، نیازهای هر صنعت را برآورده کرد. در واقع ما معتقد به مکمل بودن این دو حوزه هستیم.

لازم به ذکر است که مسیر تبدیل منابع انسانی به سرمایه انسانی، از کانال آموزش می‌گذرد و همچنین با توجه به اینکه در شرکت‌های معدنی و فلزی از تجهیزات گران‌بها استفاده می‌شود، مقوله آموزش بسیار حائز اهمیت به شمار می‌آید؛ چراکه کوچک‌ترین اشتباه، ضربات مالی و جانی بسیاری را برای آن شرکت به همراه خواهد داشت.

مدیران ارشد شرکت‌، به مراتب حساس‌تر و پیشتازتر از ما به عنوان واحد توسعه منابع انسانی هستند و از طرح‌ها و ایده‌های همکاران استقبال و از آن‌ها حمایت می‌کنند و همان طور که اشاره شد، در سیاست‌گذاری‌های کلان شرکت، مبحث آموزش بسیار حائز اهمیت بوده و برنامه‌ریزی‌های بسیار دقیقی در جهت توسعه منابع انسانی تدوین شده است که جا دارد مراتب تشکر خود را در این زمینه به جا آوریم.